Praktika Suomijos traukinių muziejuje (The Finnish Railway Museum)
Konstancija Giedrikaitė
Pastaruosius 6 mėnesius praleidau Suomijoje. Tiksliau, Hiuvinkė (Hyvinkää) mieste, kuris apie 50 km yra nutolęs nuo sostinės Helsinkio. Jame yra įsikūręs Suomijos traukinių muziejus (The Finnish Railway Museum), kuris 1972 m. buvo perkeltas iš Helsinkio. Helsinkyje jis buvo įkurtas 1898. Šiuo metu muziejus yra autentiškoje geležinkelio stoties teritorijoje, kurioje 1870 m. buvo atidaryta viena iš pirmųjų privačių geležinkelio linijų Hiuvinkė-Hanko. Šis muziejus kaupia ir eksponuoja nacionalinę traukinių transporto kolekciją, kurią sudaro įvairūs eksponatai nuo geležinkelio atsiradimo iki šių dienų Suomijoje. Jame saugoma daugiau nei 20 000 eksponatų, 200 000 nuotraukų, vienas iš didžiausių dokumentų archyvų, susijusių su traukinių ir geležinkelio istorija. Viena svarbiausių muziejaus turimų vertybių laikomi Rusijos imperatoriaus karališkieji vagonai, kurie niekur yra vieninteliai tokie pasaulyje.
Mano praktikos tikslas buvo susipažinti su šio muziejaus veikla, kiek įmanoma daugiau prisidėti prie profesionalaus darbo su kolekcijomis, eksponatais. Teko artimiau susipažinti su Suomijos ir Suomijos traukinių istorija, skaityti ir domėtis. Pajusti kaip atrodo muziejaus darbas iš vidaus: teisingas objektų valymas ir priežiūra, pakavimas į specialias saugojimo dėžes, tinkamų sąlygų saugyklose įvertinimas. Objektų fotografavimas, pasiruošimas fotosesijoms, nuotraukų retušavimas ir jų kėlimas į duomenų bazes. Daiktų ar dokumentų būklės įvertinimas, duomenų surinkimas ir aprašymas, įtraukimas į sistemas. Darbas saugyklose, naujos vietos paruošimas, struktūros planavimas bei registracijos darbai. Teko dirbti su labai skirtingais eksponatų tipais, pavyzdžiui, stoties restorane naudoti indai, ant traukinių ir lokomotyvų naudoti serijos numeriai ir modelių lentelės, mašinistų ir kitų personalo darbuotojų kostiumai, nuotraukų stiklo negatyvai, įvairios knygos ir dokumentai, privačios mišrios kolekcijos ir t.t. Taip pat prisidėjau asistuojant renginiuose, dalyvaujant seminaruose bei bendraujant su lankytojais.
Džiaugiuosi šia patirtimi ir manau, kad visos paskirtos užduotys leido iš arčiau susipažinti su muziejininkystės specifika bei pačiai prisidėti prie profesionalaus darbo muziejuje. Gavau patirties, kuri tikrai naudinga dirbant bet kokiame muziejuje ar kitoje institucijoje, kurioje reikalaujama greitos orientacijos, prisitaikymo, atsakingo bei kruopštaus darbo.